Za sve opcije molim te da se prijaviš ili registriraš!
}Naslov:
Kako smo preživeli ratLeto:
2009Zvrst:
drama, komedijaTrajanje:
98 minRežija:
Todd SolondzScenarij:
Todd SolondzGlavne vloge:
Gaby Hoffmann > Wanda
Paul Reubens > Andy
Ally Sheedy > Helen
Ciarán Hinds > Bill
Charlotte Rampling > Jacqueline
Allison Janney > Trish
Shirley Henderson > Joy
Michael Lerner > Harvey
Renée Taylor > Mona
Michael Kenneth Williams > Allen
Roslyn Ruff > Waitress
Rich Pecci > Mark
Dylan Riley Snyder > Timmy
Emma Hinz > Chloe
Rebecca Chiles > Hostess
Povzetek:
Kako smo preživeli rat je drama sa elementima komedije, u kojoj se prijatelji, porodica i ljubavnici bore da pronađu ljubav, praštanje i motivaciju u ratom razorenom svetu. Triš ima troje dece i bivšeg muža, Bila, koji je odslužio zatvorsku kaznu za seksualno zlostavljanje dece i zaputio se put Floride, da poseti porodicu. Ono što je prilično velik problem jeste činjenica da je Triš, kada je Bil otišao u zatvor, deci rekla da je umro, da ne bi saznali da je pedofil. Ona počinje da se viđa sa Harvijem, koji je razveden, a ona se nada i normalan čovek, i potencijalno dobar uzor za njenu decu.
Tu je i Džoj, Trišina sestra, progonjena duhovima svoje ljubavne prošlosti – bukvalno, proganja je duh čoveka koji je izvršio samoubistvo nedugo nakon raskida sa njom. Ona napušta poremećenog muža Alena i pokušava da pronađe utehu i podršku u kući svoje majke i sestre. Međutim, gde god da krene ona nehotice ostavlja tragove sramote i mračnih tajni. Bil se suočava sa najstarijim sinom, tražeći oproštaj i želeći da se uveri da mladić neće krenuti očevim stopama….
- Poglejte podobne vsebine
- Komentarji (1)
Storytelling (2001)
drama, komedija, romantični
Storytelling is comprised of two separate stories set against the sadly comical terrain of college and high school, past and present. Following the paths of its young hopeful/ troubled characters, it...
Palindromes (2004)
drama, komedija
A fable of innocence: thirteen-year-old Aviva Victor wants to be a 'mom'. She does all she can to make this happen, and comes very close to succeeding, but in the end her plan is thwarted by her...
Dark Horse (2011)
drama, komedija
Abe Wertheimer - an odious, purposeless, self-centered 35-year-old living parasitically with his parents (by choice) and working in his dismayed father's business office (avoiding work while scoping...
Happiness (1998)
drama, komedija
Tri sestre žive u predgrađu New Jerseya. Jedna od njih je Joy Jordan (Jane Adams) koja ima 30 godina, iza nje je neispunjen san o karijeri pjevačice, te niz neuspjeha na ljubavnom i poslovnom planu...
Za komentiranje morate biti prijavljeni!
The Legend Of
09.05.2010. 02:57
Naslov originala: Life During Wartime
Scenario: Todd Solondz
Uloge: Shirley Henderson, Allison Janney, Ally Sheedy, Paul Reubens, Ciaran Hinds, Michael Lerner
Žanr: histerično-realistična komedija
Trajanje: 98 minuta
Proizvodnja: SAD, 2009.
Nezvanično krunisani kralj celuloidne ispostave histeričnog realizma Todd Solondz, nakon pet godina od Palindorma, ima novi film. Kako smo preživeli rat u neku ruku nastavlja priču predočenu u njegovom najčuvenijem rediteljskom radu – Sreći, a selektor minulog FEST-a je otišao i korak dalje, te je ovo ostvarenje predstavio kao „aktivni nastavak“(!!!) Sreće. Zapravo, Solondz ovde pravi jasnu autoreferencu, te u temelj svog novog filma postavlja kao sublimat dva svoja prethodna (ključna) ostvarenja – Sreće i Palindroma.
Iz prvog preuzima sve važne likove, a iz drugog začkoljicu da različiti glumci tumače iste likove. Tako je čitava glumačka postava (svakako kao deo višeg koncepta, a ne odraz Solondzove nemogućnosti da još jednom sazove stari zbor radnih/jadnih ljudi) promenjena, i na mesto Jane Adams, Cynthije Stevenson i Lare Flynn Boyle dovedene su ništa manje nadahnjujuće Shirley Henderson, Allison Janney i Ally Sheedy. Deset godina kasnije tri junakinje i dalje biju ljuti boj sa svojim neurozama i htenjima, ali ni šire društvene okolnosti se nisu, barem na prvi pogled, bitnije promenile. Američka vladajuća vrhuška je u Iraku i Avganistanu pronašla novo bojište, ne ostavljajući plebesu mnogo izbora, no da i sami krenu u potragu za novim frontovima i u bespoštedni rat na ličnom planu.
Ovde se Solondz nanovo nadovezuje na tradiciju histeričnog realizma, isprva poznatog kao novi književni termin čije su aktuelne perjanice Jonathan Franzen (Korekcije), Augasten Burroughs (Trčanje sa makazama), Zadie Smith (Beli zubi) i Junot Diaz (Kratak i čudesan život Oskara Vaa). U ovim delima sve pršti od neuroza, porodičnih drama, ironije, grlene društvene kritike i, naravno, histerije i realizma.
Život piše romane, neki od njih uđu i u lektiru; ipak Solondz se drži filma, i to na polju na kom već duže vreme postiže zavidne rezultate. U tom smislu, Kako smo preživeli rat predstavlja prirodnu sponu sa osnovnim karakteristikama njegovog dosadašnjeg opusa. Počelo je sa Dobrodošli u kuću lutaka, skromnom, ali rečitom pričom o mukama odrastanja onih osobenijih u paklu srednjestaleške žabokrečine. Potom je došao i prvi krupniji uspeh sa satirom na porodične teme, Sreća, koja će ostati prva filmska satira koja se bavi i baukom pedeofilije. U naredna dva ostvarenja, Pripovedanje i Palindromi, Solondz je dao oduška vlastitom porivu za istraživanjem novih narativnih tehnika i trikova.
Solondz i u slučaju najnovijeg filma pogađa u metu, njegova poenta je jasna, a cinizam i lakoća predočavanja naracije zadivljujući, i, što je najvažnije za svaku komediju – Kako smo preživeli rat je veoma duhovit film koji, uz sav čemer koji kulja sa ekrana, daje povod za glasan i srčan smeh. Solondzovi junaci ne mare za velike ideje, ni za urušavanje imperije čiji su podanici. Na fonu državnog intervencionizma na raznim meridijanima, oni biju svoje intimne bojeve, bez predaha, ali i bez nade za spas.
[TUBE]ZBKzHhtCTMM[/TUBE]
Otuda i rat (tačnije, wartime) u nazivu, a otud i superiorno duhovit i duboko potresan trenutak kada jedan od epizodista upitan da li ima devojku (a krcka već tridesete) odgovori da nema, jer je trenutno preokupiran gibanjima u Kini. Upravo taj trenutak je, čini se, žiža ove Solondzove rediteljske epizode – nisu nam potrebne velike ideje za velika razočaranja - one su tu tek kao puko rimovanje sa krajnje ličnim neuspesima i potresima.
Kako smo preživeli rat je uspelo delo sa punim pravom priznatog autora, ali se upravo pominjana autoreferentnost kao suština ovog koncepta, može označiti i kao njegova osnovna manjkavost. Solondzovo je pravo da još jednom zaroni u virove samodopadljive introspekcije, baš kao što je i pravo gledalaca da od dragog kreativca poželi i nešto novo. I eto finog povoda za još jednu partiju rata. Naravno, kako i dolikuje, drugim sredstvima.